Koncert v GIMI

4. 3. 1995
České Budějovice

Koncert v TV GIMI se uskutečnil na Malé scéně DK Metropol v Českých Budějovicích.

Pořad byl vyroben ve spolupráci s firmami B.R.I. Inc. a TV GIMI.

Zpracováno v TV GIMI.

Vyrobila: TV GIMI 1995

Přehrát video

Koncert v GIMI

Délka videa: 1:05:01

zvuk: Jan FRIEDL
kamera: Ivo BRABEC, Antonín HOCH, Pavel UHLÍK
střih: Zdeněk TRIPES

vyrobila: tvůrčí skupina BRABEC - HNÍZDIL, GIMI 1995

zpracování DVD: Jarda HNÍZDIL,
Studio NESTED 2013

Program koncertu:

1. Vyznání 2. Housle a protiklady 3. Zvadlý růže 4. Blues o dvou 5. Milosrdné sestry 6. Pocta Ludvíku Součkovi 7. V Bílkově vile 8. Znovu v Bílkově vile 9. Zblázněná 10. Při snídani 11. Znamení 12. Co zůstává 13. Výtahy 14. Tracyho tygr 15. Komár 16. Volím světlo 17. A ticho v sobě 18. Jsem jako slunce 19. Pobřežní

Přehrát video

Vyznání

Délka videa: 3:27

Náš poslední kamerami sbíraný koncert první éry se odehrál 4.3.1995. Písničkou Vyznání jsme obvykle začínali koncert. Tonda Vidlák se svým osobitým přístupem chopil textu Aleny Kronikové a nám se díky tomu báječně začínalo hraní.

Přehrát video

Housle a protiklady

Délka videa: 3:47

Housle a protiklady je nestarší písnička Spolektivu, která překonala všechna jeho údobí. Jako devátá je také na jediném oficiálním CD od Spolektivu ...a ticho v sobě. Housle a protiklady jsem složil v osmnácti letech. V té době jsem netušil, že tato písnička bude důležitá jak na začátku působení Spolektivu, tak i v jeho závěru. Všimněte si, hráli jsme ji celá ta léta jen ve čtyřech.

Přehrát video

Zvadlý růže

Délka videa: 3:11

Nebylo u nás mnoho skupin, kde by se používal dechový syntezátor. Ostatně, víte někdo o nějaké jiné kapele, kde by byl? Ovládnout tuto specialitku není vůbec tak snadné, jak to vypadá v podání Tondy Vidláka. Když s tímto nástrojem přišel, bylo to jak z jiné planety. Do Zvadlých růží Martina Jančury se zvláštní syntetické zvuky kupodivu hodily.

Přehrát video

Blues o dvou

Délka videa: 3:41

"Každá kapela má mít své blues." Naše bylo Blues o dvou. Melda (Renata Švecová) si jej doslova vychutnala ve své altové poloze. Zato vokalisti se v této písničce rovnají Bezinkám... Ještě že jsme se mohli opřít o Tondův klarinetový part a Zdeňkovu spolehlivou baskytaru.

Přehrát video

Milosrdné sestry

Délka videa: 4:32

Písnička Milosrdné sestry byla pro Spolektiv předělová. Jarda s ní přišel v roce 1991 a i dnes o ní říká, že "prostě spadla z oblaků". Ovlivnila kromě stylu budoucích písní také rozšíření početné rodiny rytmických nástrojů. Nejdřív jsme začínali skromně. Dřívka, triangl, činelky... Časem pak byla dvě konga a dva plné kufry všemožné rytmiky.

Přehrát video

Pocta Ludvíku Součkovi

Délka videa: 2:13

Úžasná hra se slovy v podání Aleny Kronikové byla živnou půdou pro hudební tvorbu a styl Spolektivu. Zhudebnit totiž Aleniny báječné básně bylo vždy velkou výzvou. Nikdy nebylo třeba, aby se stala textařkou. Zůstala básnířkou, která se nemusí držet rytmu slok a taktů. S uvolněností básnických textů si pak s velkou chutí chtěli vetšinou poradit Jarda s Martinem. Písnička Pocta Ludvíku Součkovi má melodii od Martina.

Přehrát video

V Bílkově vile, Znovu v Bílkově vile

Délka videa: 6:39

Co jsme to tenkrát poslouchali? Kdo nás inspiroval? Začátky Genesis? Mike Oldfield, Yes, Jethro Tull? Dnes to není tak podstatné a nemělo by být ani zavádějící. Prostě jsme hráli to, co v nás bylo. Jestli přinesl písničku Martin, Jarda, Tonda, Lukáš, pak ji stejně udělal Spolektiv! Bílkova vila a Znovu v Bílkově vile, dvě básně Aleny Kronikové v jedné hudební kompozici, jsou důkazem.

Přehrát video

Zblázněná

Délka videa: 3:15

Při sestavování písní na CD "...a ticho v sobě" nastal mezi členy kapely doslova tvrdý výběr skladeb z našeho repertoáru. Jak to tak bývá, výsledkem je, že některé písně se na CD nevešly. Jelikož jsme ale přemýšleli tak trochu o druhém CD, až tak to nebolelo. Snad ale i dnes bude Renata říkat, že Zblázněná tam měla být a nikdo z nás jí odporovat nebude. Posuďte sami. Autorem celé písničky je Jarda, výsledný dojem je Spolektiv!

Přehrát video

Při snídani

Délka videa: 2:28

Za našeho působení na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích koncem 80. a začátkem 90. let to umělecky vřelo. Řada dobrých hudebních skupin, mnoho schopných výtvarníků, mnoho tvořivých básníků... Před časem jsme vám představili Alenu Kronikovou, kterou v následující písni jako textař vystřídal dnes již známý spisovatel David Jan Žák . Posuďte jeho rané dílo v písni Při snídani.

Přehrát video

Znamení

Délka videa: 3:42

Je to odhadem 20 let. Jarda jel do Jihlavy za Tondou. Měli společný cíl. Novou písničku. Nastala tvůrčí muka. Nešlo to a nešlo. Zkoušeli v kuchyni, v obýváku, v garáži. Pořád nic. Přespali. Druhý den nanovo. V garáži. A pak - jako když luskneš. Podívejte se a poslechněte. Text Alena Kroniková a hudba Tonda s Jardou. Píseň se jmenuje Znamení.

Přehrát video

Co zůstává

Délka videa: 2:25

Písnička Co zůstává je jedinou, kvůli které se Tonda chopil příčné flétny. S Lukášem si pak společně vyhráli se sólovými party v místech, kde Renata nezpívá. Abstraktní text Aleny Kronikové jsme si užívali všichni, zvláště na zkoužkách. Zkuste to také a v refrénu si zazpívejte Miláčku-španělský ptáčku... Jde to, viďte?

Přehrát video

Výtahy

Délka videa: 3:23

Kdo se rádi orientujete v hudebních metrech, pak tu máme lahůdku Výtahy. Dopočítat se, v jakých že to osminových taktech hrajeme a jak se mezi sebou střídají, bylo na zkouškách velkým oříškem. Tuto píseň nazkoušet ale stálo za to. Zpětná analýza rytmů, zpomalení, pauz, vyhrávek by byla zajímavá. Vše ale plyne tak přirozeně...

Přehrát video

Tracyho tygr

Délka videa: 3:09

Tracyho tygr. Základy k této písni kdysi vytvořili Martin s Jardou v autě, když stáli tři hodiny v zácpě. Hudba byla hotová a čekalo se jen na text. S ním pomohl Mirek Illa z Brna, kterého už znáte z písně Blues o dvou. S celkovým vyzněním Tracyho tygra si pak pohráli všichni ze Spolektivu. Viďte, že to není pro náročného posluchače?

Přehrát video

Komár

Délka videa: 2:34

Po měsíční přestávce je tady další skladba - Komár. Tak trochu náš underground. Komára jsme si vždy užívali. Zvlášť Tonda, který střídá tenorsaxofon a panovu flétnu s unikátním komářím štěkem v závěrečné sloce. A co myslíte? Vyřadili by nás dnes z Českého slavíka za obsah textu?

Přehrát video

Volím světlo

Délka videa: 3:59

Volím světlo. Velmi zvláštně pojatá pomalá píseň. Martin zaslouží velké uznání za to, že se vždy trefil. Zdeněk skvěle na baskytaru vyřešil akordové rozklady, protože Jarda si navolil na efektové krabičce "kosmický" zvuk. Lukáš a Tonda jako vždy s přehledem ovládli své nástroje.

Přehrát video

A ticho v sobě

Délka videa: 5:07

Píseň ...a ticho v sobě textovala Alena Kroniková pro mne. V době, kdy vznikala, jsem netušil, jak je text nadčasový a pravdivý. I po letech, Aleno, děkuji. Jarda

Přehrát video

Pobřežní

Délka videa: 3:50

Písnička Pobřežní je kompletně z Martinovy dílny. Zádumčivý waltz s postupným nabalováním nástrojových partů byla naše přídavková skladba číslo 1. Zajímavé je zapojení akordeonu. Kvůli této písni, ve které se akordeon objevoval jako v jediné, stálo nám za to jej v 90. letech vozit po koncertech po celé naší zemi.

Přehrát video

Jsem jako slunce

Délka videa: 3:57

Jsem jako slunce, text Alena Kroniková, Spolektiv na hudbu Martina Jančury. Toto je naše závěrečná píseň, kterou jsme v posledních letech našeho pódiového působení uzavírali koncerty. Všeobjímající, zářící, finálová. Je v ní prostě všechno.

Nadcházející akce
Jsme na těchto sítích
Poslechněte si
Přihlášení uživatele